Karabasan Nedir? Neden olur? Nasıl gelir?

Karabasan Nedir? Neden olur? Nasıl gelir?


www.chat.gen.tr

     

 

 

        Günümüzde git gide görülen rüyalara verilen tepkiler, meraklar ve  ilgiler artıyor. Kimileriniz rüyalarınızdan etkilenip uyanır uyanmaz ilk iş olarak hemen rüya yorumlarına bakıyorsunuz hatta. Peki, sizce her uykuya yattığınız da rüya görüyor musunuzdur ? Hayır. Rüya gördüğünüz anlarda uyku safhalarından biri olan REM uykusu devreye girer.Fakat malesef ki, bilimsel açıklamalara göre aslında görmüş olduğumuz rüyalarınızın %90 ını bilinç altınız siliyor, hatırlamıyorsunuz. Ve hatırladığınız kesimler ise, uykuya yattığınız dan uyanana kadar geçen süre değil, sadece uyanmadan önceki 2-5 dk arasındaki zaman olduğunu söylüyor bilimsel açıklamalar.İşte bu kısımda REM mekanizması devreye giriyor.

     Rüyalarınızın yanı sıra birde, halk arasında daha çok  ’karabasan’ olarak bilinip, duyulan ve geceleri uykunuzu kabusa çevirip uykudan uyanamama halini yaşadığınız o ana geçelim.

     Tıbbi dilde, uyku felci olarak ta bilinen karabasan, derin uyku da dediğimiz REM uykusunda görülen, gece yarısı uyku esnasında yaşanılan gerilimli bir uyanma durumudur. Karabasan yaşıyorsanız, o anda çığlık atabilir, kaçabilir, nefes alış verişlerinizde düzensizlik ve sanki üzerinizde kapkara bir yük var gibi hissedebilirsiniz. Bu esnada, beyninizin bir bölümündeki kaslarda kasılma veya uyuşukluk tarzı bir olay sebebiyle bu durumda olduğunuzu bilmelisiniz. Uyandığınızda vücudunuzu kaskatı bulabilirsiniz. Çünkü, tıbbi dilde fizyolojik felç durumu olarak ta adlandırılmaktadır.

      Peki bu durumlarda neler yapmalıyız? Öncelikle, bu durumun tıbbi bir olay olduğunu kabullenmeliyiz. Aşırı stres ve yorgunluk sebebiyle de görülebilen karabasanlar, halk dilinde (şahit olduğum) cin çarpması vs. gibi isimler almaktadır. Böyle söylemlere kanmamalıyız. Olayın metafizik yönünü şu şekilde dikkate alabilirsiniz; karabasan cin çarpması, rüyada cin saldırması gibi adlandırmak yada göstermek değilde, bunun için alacağınız önlemlerde dikkate almalısınız . Örneğin; karabasan gördüğünüzde (dinlediğim bunu yaşayan kişilerden de duyduğum kadarı ile) %90 çalışan bir metafizik yöntemi olabilir; oda Felag ve Nas sureleri okumak olduğunu biliyorum.

     Bu gibi dua veya dinsel söylemlerin çoğu, o anda bu durumu yaşayan insanları, bu durumdan çıkardığını ve faydası olduğunu duydum. Bu yüzden de tavsiye ediyorum. Fakat unutmayın ki; bu gördüğünüz karabasanın, dinsel bir manası olduğu anlamına gelmemelidir. Bilimsel bir olaydır ve her stres altında yaşayan insanın başına da gelebilir. Panik yapılmamalıdır.

       

Hemen Yorumla

You must be logged in to post a comment.