Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Önlem Alınmalı ?

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Önlem Alınmalı ?


www.chat.gen.tr

Göz altındaki mor halkalar güzelliğin katilleridir. Mor halkalı gözler, kişiye depresif ve hasta bir görünüm verir.Aynaya baktığınızda bu sevimsiz halkalarla karşılaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Göz altında mor halkaya sahip kimselerin yarısında sağlık bozuklukları görülüyor. Yani halkalar aslında sağlığınızda yanlış giden birşeylerin habercisi de olabilir.

Bunun yanı sıra göz altı morlukları yaş ilerledikçe artıyor. Yaş ilerledikçe göz çevresindeki derinin incelmesi bunun sebebi. İncelen derinin altından ince damarlar görünür hale geliyor bu da mor bir görüntü oluşturuyor.

Uyku eksikliği de mor halkaların başlıca sebebi. Özellikle sınav dönemlerinde geceleri çalışan öğrenciler de gözler halkalanıyor. Bu halkalara yakalanmamak için günde en az 8 saat uyunması gerekiyor.

Beslenme eksikliği durumunda da göz altında morarmalar görülebiliyor.

Aşırı ilaç alma ve uzun süre güneşe maruz kalma da bir diğer sebep.

Peki göz altı morluklarımız için evde neler yapılabilir?

Gözlerinizin üstüne demlenmiş soğuk çay poşetleri veya demlenmiş çaya batırılmış bir parça pamuk konulabilir. Gözlerin yorgunluğunu giderecektir.

Limon suyu, lanolin (eczacılıkta ve parfümeride kullanılan, sarımtırak renkte bir yağ) krem ve salatalıktan oluşan bir karışımı morlukların olduğu bölgeye sürerek yaklaşık 15 dakika kadar bekletmek de morlukların azalmasına yardımcı olabilir. Bu maske haftada 2 kere uygulanabilir.

Gözaltımızda oluşan morlukların bir çok nedeni olabilir.Öncelikle bunu için kan testlerinin yani gerekli testlerin yapılması gerekli.Ancak tets yaptırıpta hiçbişeyi çıkmayanlarda yok değil.Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmek, cep telefonlarıyla fazlaca vakit geçirmek, televizyon seyretmek yani radyasyon yayan birçok şeyinde gözaltı morluklarının başlıca sebepleri arasında.Bütün bunların yanı sıra göz altımızda böyle morluklar varsa ve kurtulmak istiyorsak işte Ender Saraç’ ın formülü;

Yeşil çayı ve papatya çayını bir kupada sıcak suyla koyu rengi çıkana kadar demleyin. (Poşet çayları).
Soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla gözaltlarınıza kompres yaparak uygulayın.
Bu işlemi morluklar hahfifleyene yahut geçene kadar tekrarlayın.

Hemen Yorumla

You must be logged in to post a comment.